Paralotniarstwo

Kasina Wielka to świetne miejsce do uprawiania paralotniarstwa w Beskidzie Wyspowym. Do najpopularniejszych punktów startowych należą Ćwilin oraz Śnieżnica.

Śnieżnica to doskonały wybór dla wszystkich miłośników zapierających dech w piersiach widoków – podziwiać można stąd zarówno Ciecień (szczyt o wysokości 825 m n.p.m.), jak Zbiornik Dobczycki oraz oddalony o niecałą godzinę drogi Kraków. Przy dobrych warunkach atmosferycznych możliwe są przeloty w stronę Tatr oraz Słowacji. Szczyt ten jest dosyć znany wśród fanów paralotniarstwa. Rolę oficjalnego lądowiska pełnią łąki poniżej stacji PKP. Odbywają się tu szkolenia pilotów paralotni oraz loty w tandemie (czas lotu: około 20 minut).

Ćwilin natomiast jest drugim co do wielkości szczytem górskim Beskidu Wyspowego, który charakteryzuje się stosunkowo płaskim oraz długim zboczem południowym. Jest to góra mało uczęszczana, przez co miłośnicy tego sportu nie muszą się obawiać o tłok. Brak tu oficjalnego lądowiska – do lądowania przeważnie wykorzystuje się pola pod Małym Ćwilinkiem (wzniesieniem o wysokości 795 m n.p.m.).